❱❱    سامانه آموزش الکترونیک(مجازی)    ❰❰

مراسم گرامیداشت دهه بصیرت برگزار شد

مراسم «گرامیداشت دهه بصیرت» با حضور جمعی از اساتید، دانشگاهیان و حوزویان در موسسه طلوع مهر برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی طلوع مهر دکترمحمد هادی فلاح در مراسم «گرامیداشت دهه بصیرت» با موضوع «تحلیل مسائل روز» که با حضور جمعی از اساتید، دانشگاهیان و حوزویان در دانشگاه طلوع مهر برگزارشد گفت: در اتفاقاتی که آذرماه در کشور ما  پیش آمد، تعدادی از استانهای کشور درگیر ناآرامی شدند اما به محض اینکه رهبری سخنرانی کردند در نهایت طی سه روز موضوع خاتمه یافت واین به علت است که مردم پشتیبان رهبری هستند  ورهبر را دوست دارند در هیچ کشوری یک شخصیت نظام به اندازه رهبر ما در بین مردم دارای جایگاه نیست، از سوی دیگر اینکه مردم ما  با اصل نظام و جمهوری اسلامی مشکلی ندارند ولی از برخی بی عدالتی ها و تبعیض ها ناراحت  هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیگانگان از طریق رسانه سعی در تحریک کردن داشتند و سعی می کردند مردم را در خیابان نگه دارند اما مردم آگاه به سرعت توانستند راه را از بیراهه بشناسند  بنابراین نا آرامی ها کمتر از چهارروز در کشور پایین یافت و اوضاع به روال عادی برگشت.

این پژوهشگراجتماعی با اشاره به اهمیت کارکرد بصیرتِ شناختِ راه از بیراهه گفت: آنچه در مفهوم  واژه بصیرت نهفته است داشتن نگاه عمیق به مسائل روز بر اساس وقایع دیروز، امروز و فرداست. بصیرت به معنی موقعیت شناسی است که افراد بوسیله آن می توانند شرایط را تحلیل و اقدام کنند.

دکترفلاح  در ادامه تبیین معانی بصیرت گفت: بصیرت یعنی قدرت تحلیل داشتن و نگاه تقلیل گرایانه نسبت به برخی مسائل نداشتن. یعنی نفی مطلق نکنیم و جذب مطلق نکنیم، چون اگر جذب مطلق صورت گیرد ممکن است مرز بین خودی و غیرخودی شناخته نشود و اگر دفع حداکثری و مطلق صورت گیرد ممکن است افرادی را که درون هستند را بیرون بدانیم و واگرایی بوجود آید و به انسجام و وحدت ملی ضربه وارد شود.

وی با اشاره به وقایع زمان امام علی (ع) در مسئله خوارج تصریح کرد: بصیرت یعنی شناخت لحظه ها و انجام عمل درست در بزنگاه ، خوارج به علت اینکه بصیرت نداشتند با دیدن قرآن روی نیزه فریب خوردند در حالیکه اگر بصیرت داشتند مسائل آنها به گونه ای دیگر رقم می خورد.

دکتر فلاح در تحلیل اغتشاشات سال 96تا کنون اظهار کرد این رویداد ها؛ هم علل و عوامل درون ساختاری دارد وهم عوامل برون ساختاری و همچنین  مسائل بیرونی نیز در این زمینه نقش موثری داشته اند.

وی در بیان علت های درونی گفت: کاهش آستانه تحمل مردم، شکاف طبقاتی ، افزایش نرخ بیکاری، افزایش معضلات اجتماعی از قبیل طلاق و... باعث شد که مردم همه این معضلات را به پای ارکان نظام  و قوای مختلف و احیانا به این قوه یا آن قوه نسبت دهند ولی اگر در واقع نقش کانون های تاثیر گذار مثل نهاد خانواده، آموزش، دین و سایر نهادهای اجتماعی را در کنار نهاد سیاست نادیده بگیریم، به خطا رفته ایم.

این محقق و پژوهشگر در تبیین مسائل برون ساختاری اظهار کرد: فعالیت قوی رسانه های غربی در مقابل آن کم کاری رسانه های داخلی به اعتراضات مردمی دامن زد و متاسفانه طی چند سال گذشته، با کمترین اتفاقاتی که قابل حل بود، با اعتراضات خیابانی رو به رو شده ایم.

این پژوهشگر و جامعه شناس بیان کرد: حضور مردم در راهپیمایی ها نشان می دهد که مردم ما از انقلاب روی گردان نیستند بلکه انتظار دارند مسئولین در حق آنها کم کاری نکنند از طرفی رسانه های ما هم تلاش نکرده اند که کارکردهای نظام را طی چهل سال گذشته به مردم بازگو کنند. پیشرفت هایی مانند رتبه های علمی، پیشرفت در دانش پژشکی ، علم ژنتیک، فناوری، توسعه زیرساخت های  فناوری  و ارتباطات وارتقاء ما در بهداشت و سلامت و نعمت استقلال و آزادی، این ها واقعیت های بازگو نشده ای است که ما هم دربیان آنها به مردم کم کاری کرده ایم.

محمد هادی فلاح با اشاره به نقش رسانه های غربی در نا امن کردن ایران تاکید کرد: شبکه هایی که با حمایت و پشتوانه برخی از کشورهای عربی، اروپایی و آمریکایی تاسیس و تغذیه می شوند  نقش چشم گیری در تحریک مردم ما داشته اند و در وقایع آبان ماه دیدیم که همه شبکه های خارجی دو و چند زبانه، برنامه های عادی خود را قطع کردند وبه تحلیل وسیع اوضاع ایران پرداختند.

وی تصریح کرد:  یک جامعه شناس غربی به نام کاستز 30 سال قبل با ارائه تحلیلی پیش بینی کرده بود که در آینده معاونت سیاسی احزاب کارکرد خود را از دست می دهند و رسانه ها می توانند نقش آفرین باشند وما امروز شاهد چنین اتفاقی هستیم.

وی با اشاره به تلاش کشورهای غربی در نا آرامی های اخیر افزود: طی چند سال گذشته در کشورهای همسایه با حمایت آمریکا به اسم توانمندسازی زنان ، برای زنان دوره های آموزشی متعددی برگزار کردند وبعلت ناآگاهی، از سوی برخی از مراکز به اصطلاح حامی زنان کشور ما نیز حمایت شد به همین سبب ما در تظاهرات های اخیر شاهد حضور برخی از زنان جسوری بودیم که لیدر نا آرامی ها بودند.

 این محقق بیان کرد: متولیان امور و مسئولین حوزه های دینی، اقتصادی ، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین مسئولین احزاب، گروهها و جریان های سیاسی  باید در تعامل با جامعه و نوع ارتباط با مردم تجدید نظر نموده و نوآوری داشته باشند و ارتباطات را هدفمند کنند و نباید نگاه به مردم نگاه از بالا به پایین باشد بلکه مسئولان باید نگاه یکسان و برابری به مردم داشته باشند. نگاهی که به اعتماد و همدلی بیافریند.

وی روحیه دگر طلبی را یکی از آفات جامعه ما دانست وتاکید کرد: همه اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی، نهادهای رسمی و غیر رسمی به سهم خود در رفع مشکلات مردم ورفع معضلات و آسیب ها نقش دارند اما متاسفانه ما شاهد هستیم که بجای همکاری و تعامل فقط از یک دیگر توقع و انتظار داریم و انتقاد می کنیم و دیگران را مسئول می دانیم و این درست نیست، زیرا تک تک ما در قبال جامعه خود موظف هستیم و تکلیف داریم.

دکتر محمد هادی فلاح در پایان انتخابات پیش رو را فرصتی برای رفع مشکلات و نشاط آفرینی در جامعه  دانست و افزود: برگزاری انتخابات می تواند مردم را به تغییرات امیدوار کند و باعث نشاط در جامعه شود و همچنین اختلافات را نیز کاهش دهد ولی اگر درست مدیریت نشود و با دوقطبی سازی ها و همچنین نقدهای تخریب گرایانه بجای نقد همدلانه و بجای نگاه اثبات گرایانه و خود معرفی به نفی مقابل پرداخته شود، می تواند تضادها را تشدید و به برهم خوردن انسجام اجتماعی و تشدید واگرایی کمک کند که امیدواریم با همت مردم و مسئولین و احزاب، انتخاباتی پرشور و با نشاط و هدفمند را داشته باشیم و همه برای مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات تلاش کنیم. 

حجت الاسلام والمسلمین علی بنایی رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر نیز در این مراسم اظهار کرد: از وظیفه دانشگاهیان این است براساس دیدگاه های رهبری مردم را بهم نزدیک کنیم و مانع از پراکندگی مردم شویم.

وی با بیان اینکه باید حقایق  انقلاب را به جوانان بازگو کنیم تصریح کرد: عده ای بخاطر خود سانسوری و عده ای به خاطر خودستایی و عده ای هم درگیر بازی های حزبی جناحی شدیم در بازگو کردن حقایق انقلاب تعلل کردیم به همین علت جوان امروز وقتی درباره وقایع انقلاب می شنود تعجب می کند و گمان می کند افسانه است.

دبیرکل مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با اشاره به نقشه دشمنان در بی هویت کردن جوانان ایران بیان کرد: ما باید تلاش کنیم تا مردم کارکردهای نظام  جمهوری اسلامی را ببینند، پیشرفت ها را ببینند و به آینده امیدوار باشند.

رئیس دانشگاه طلوع مهر با بیان اینکه باید تلاش کرد تا این انقلاب مسیر تعالی و پیشرفت را طی کند افزود: وظیفه  ما دانشگاهیان این است که دیدگاه های مردم را بهم نزدیک کنیم و نگذاریم جامعه دچار شکاف و چند دستگی شود.

حجت الاسلام بنایی  تصریح کرد: رهبر کبیر انقلاب کار بسیار عظیمی کردند که نهضت انقلاب را به ثمر رساندند و ده سال تمام با اقتدار انقلاب را پیش بردند و همچنین کار بزرگ مقام معظم رهبری این است که با تمام دشمنی ها و فتنه ها سی سال نهضت را به خوبی رهبری کردند راه امام راحل را با قدرت به پیش بردند.

رئیس دانشگاه طلوع مهر با بیان اینکه هم اکنون نبض ملت های مسلمان و آزادی خواه دنیا با پیروزی ما می زند چرا که الگوی مردم آزاده جهان هستیم افزود: اگر ما به سمت صعود و موفقیت پیش برویم آنها نیز امیدوار می شوند.

حجت الاسلام بنایی با اشاره  به اینکه امروز برخی با مصادره ، برخی با نفوذ و عده ای با تخریب در بین نیروهای انقلاب به دنبال سهم خواهی هستند گفت: متاسفانه عده ای از تحریم ها خوشحال هستند درحالی که نمی دانند که آنها سر شاخه نشسته اند و بُن می برند.

رئیس دانشگاه طلوع مهر روشنگری و بصیرت افزایی را وظیفه نخبه گان نظام و دانشگاهیان دانست و گفت: نباید اجازه دهیم که دست های فتنه گر و نفوذی ها انقلاب را از مسیر مستقیم خارج کنند باید مردم را از عواقب فنته انگیزی ها آگاه کنیم.

وی قم را خاستگاه انقلاب دانست وبیان کرد: نهضت و انقلابی که به رهبری امام خمینی به ثمر نشست از پشتوانه علمی و فرهنگی قوی برخوردار است وهم اکنون قم باید از انقلاب دفاع کند تا  نظام جمهوری اسلامی به انقلاب حضرت مهدی(عج) پیوند بخورد.

وی با اشاره به قیام 19دی مردم قم در سال 1356تشریح کرد: روز 17دی 56روزنامه اطلاعات در یادداشتی توهین آمیزعلیه امام خمینی مطلبی  را به چاپ رساند روز 18دی تمام مدارس حوزه علمیه قم در اعتراض  به ابن اقدام تعطیل شدند و عصر 19دی در قم گروهی ازمردم معترض توسط عوامل رژیم شاه به شهادت رسیدند.

رئیس دانشگاه طلوع مهر گفت: علت اینکه 19دی در قم به وقوع پیوست نتیجه دینداری مردم  قم بود. مردمی که در حمایت از مرجع دینی خود به پا خواستند و با بصیرت و آگاهی دینی خود از مرجع تقلید خود حمایت کردند و جان خود را در راه اسلام و نهضت اسلامی تقدیم کردند و ماهم اکنون نیز وظیفه داریم که پشتیبان نظام اسلامی و ولایت فقیه باشیم.