جلسه دفاع با موضوع مطالعه تطبیقی روش های ثبت اختراع در ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی طلوع مهر جلسه دفاع از پایان نامه خانم آتنا کفشی دانشجوی ارشد حقوق ثبت اسناد و املاک با عنوان مطالعه تطبیقی روش های ثبت اختراع در ایران و اتحادیه اروپا عصر امروز در سالن آیت الله طاهری خرم آبادی برگزار شد.

کفشی در دفاع از پایان نامه گفت: آن چه در این پایان نامه حائز اهمیت است " حق ثبت اختراع "  است و به لحاظ نقشی که در حفظ حقوق و پیشرفت مخترع و مبتکر دارد از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود:متاسفانه کشورهای در حال توسعه، سهم قابل ملاحظه ای در آمار ثبت اختراعات جهان ندارند و حتی برخی از آنان سهم بسیار ناچیزی را به خود اختصاص داده اند. یافته ها نشان می دهند كه تعداد اختراعات به ثبت رسیده در داخل کشور و در سطح بين الملل در مقايسه با كشورهاي پيشرفته بسيار پایین است. بنابراین اهمیت و ضرورت کار در این پژوهش بر این نکته تاکید دارد که، متاسفانه وضعیت نظام ثبت اختراع به هیچ‌ وجه با روند پیشرفت های علمی و فناوری کشور همخوانی ندارد و به همین جهت ضرورت بهبود این نظام را مورد توجه ویژه قرار داده است.

دانشجوی ارشد رشته حقوق ثبت اسناد و املاک تصریح کرد: به کارگیری روش اعلامی در حمایت از اختراع و مخترع به طور کامل بر اصول ثبتی استوار نبوده و قطعا چالش هایی را دربر دارد. کاستی های نظام ثبت اختراع در ایران موجب شده است که در نقشه جامع علمی کشور بر انتقال مرجع ملی ثبت اختراع به یک سازمان مالکیت صنعتی در قوه مجریه و برقراری نظام تحقیقی ثبت اختراع تاکید گردد. این دو اقدام باعث می شود به تدریج اعتبار آسیب خورده این نظام اصلاح شود.

وی در پایان گفت:  بنابراین باید از طریق بررسی روش های ثبتی مختلف و مطالعه تطبیقی در نظام حقوقی ایران و اتحادیه اروپا روشی که با نظام حقوقی ایران متناسب است شناسایی شود. لذا با توجه به رویکرد قانونگذار در لایحه مطروحه در مجلس و نگاه فراتر از نظام اعلامی به نظر می رسد با توجه به نظام ثبتی حاکم در ایران روش تحقیقی و در پاره ای موارد روش تلفیقی مناسب‌تر است و حمایت بهتری از مخترع به عمل می آید.